Inspire Logo Spotkania INSPIRE
Kraków 8-10 czerwca 2006
Strona główna
Program sympozjum
Komitet organizacyjny
Rada programowa
Komunikat organizatorów
Hotele
 
I Konferencja
III Konferencja
IV Konferencja
Tegoroczna Konferencja
 
 
Urząd Miasta Krakowa
Wojewódzki Urząd Małopolski
Urząd Marszałkowski
Akademia Górniczo-Hutnicza
Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne
Komunikat 1  

Urząd Miasta Krakowa

przy współudziale

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica

Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Krakowie Sp. z o.o.

organizują

II Ogólnopolskie Sympozjum

z cyklu

„Krakowskie spotkania z INSPIRE”

na temat

„Informacja przestrzenna w zarządzaniu kryzysowym”

Kraków, 8-10 czerwca 2006

Komunikat 1

Uznając inicjatywę utworzenia Europejskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (INSPIRE) za przedsięwzięcie, które będzie miało znaczący wpływ na zrównoważony rozwój gospodarczy kraju i regionu, środowisko geodezyjno-kartograficzne Krakowa postanowiło zorganizować po raz drugi sympozjum z cyklu „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, tym razem na temat „Informacja przestrzenna w zarządzaniu kryzysowym”, którego celem jest stworzenie forum dla dyskusji oraz wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Dyrektywa INSPIRE (The INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe) opracowana przez Komisję Europejską daje podstawę prawną do tworzenia i działania Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Europie, w celu formułowania, wdrażania, monitorowania i oceny polityki Wspólnoty na wszystkich poziomach działania oraz dostarczania informacji dla społeczeństwa. Głównym celem INSPIRE jest zwiększenie i udoskonalenie dostępności danych przestrzennych dla podejmowania decyzji w ramach Wspólnoty i wdrażania jej polityki w krajach członkowskich. INSPIRE koncentruje się na polityce dotyczącej środowiska, lecz jest także otwarta na przyszłe rozszerzenie w innych dziedzinach gospodarki, takich jak rolnictwo, transport, energia. Zagrożenia środowiska: powodzie, zanieczyszczenia wody i powietrza, pożary lasów, często przekraczają granice poszczególnych krajów, stąd potrzeba integracji działań na poziomie ponadpaństwowym.

Głównymi beneficjentami sympozjum będą organizacje zaangażowane w formułowanie, wdrażanie, monitorowanie i ocenę działań w zakresie polityki środowiskowej ? na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym. Zakłada się, że inne grupy użytkowników również odniosą korzyści z tej propozycji, w tym sektor prywatny, szkoły wyższe, naukowcy i środki przekazu (na podstawie: &bdguo;Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Counsil establishing an infrastrukture for spatial information in the Community”).

Problematyka Infrastruktury Informacji Przestrzennej jest na tyle ważna, że zasługuje na cykliczne forum dyskusyjne, jakim w zamierzeniach organizatorów mają się stać „Krakowskie spotkania z INSPIRE”.

Przewiduje się wygłoszenie referatów zgłoszonych przez uczestników sympozjum i zaakceptowanych przez Radę Programową. Chętnych do wygłoszenia referatu prosimy o przesłanie tytułu referatu i streszczenia w ilości do 500 wyrazów do dnia do 28 lutego 2006 r. na adres: biuro@spotkania-inspire.krakow.pl.

Materiały opracowane na podstawie wygłoszonych referatów, pozytywnie zrecenzowane zostaną opublikowane w kolejnym tomie „Roczników Geomatyki”.

Przewidywany zakres tematyczny referatów:

  • Aktualny stan prac i uwarunkowania wdrożenia dyrektywy INSPIRE na szczeblu kraju, województwa, powiatu, gminy
  • Standardy dla potrzeb integracji danych przestrzennych
  • Metadane
  • Wykorzystanie technik i narzędzi GIS w systemach wspomagania decyzji (monitorowanie i symulacja zagrożeń, określanie i wizualizacja stref zagrożeń)
  • Rola satelitarnych systemów określania położenia w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie
  • Kataster, Baza Danych Topograficznych, Baza Danych Ogólnogeograficznych i Bazy Tematyczne jako komponenty infrastruktury przestrzennej
  • Potrzeby różnych użytkowników (branż) w zakresie informacji przestrzennej
  • Informacja dla potrzeb monitorowania i zarządzania środowiskiem
  • Udostępnianie danych przestrzennych
  • Integracja baz danych przestrzennych