Inspire Logo Spotkania INSPIRE
Kraków 2-4 czerwca 2005
Strona główna
Program sympozjum
Komitet organizacyjny
Rada programowa
Komunikat organizatorów
Hotele
 
II Konferencja
III Konferencja
IV Konferencja
Tegoroczna Konferencja
 
 
Urząd Miasta Krakowa
Wojewódzki Urząd Małopolski
Urząd Marszałkowski
Akademia Górniczo-Hutnicza
Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne
Komunikat 1 Komunikat 2

Urząd Miasta Krakowa

przy współudziale

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica

Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Krakowie Sp. z o.o.

organizują

pod patronatem Głównego Geodety Kraju

Ogólnopolskie Sympozjum

pt.

"Krakowskie Spotkania z INSPIRE"

Kraków, 2-4 czerwca 2005

Komunikat 1

Uznając inicjatywę utworzenia Europejskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (INSPIRE) za przedsięwzięcie, które będzie miało znaczący wpływ na zrównoważony rozwój gospodarczy kraju i regionu, środowisko geodezyjno-kartograficzne Krakowa postanowiło zorganizować sympozjum "Krakowskie spotkania z INSPIRE", którego celem jest stworzenie forum dla dyskusji oraz wymiany doświadczeń.

Propozycja dyrektywy INSPIRE (The INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe) opracowana przez Komisję Europejską tworzy podstawę prawną do tworzenia i działania Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Europie, w celu formułowania, wdrażania, monitorowania i oceny polityki Wspólnoty na wszystkich poziomach działania oraz dostarczania informacji dla społeczeństwa. Głównym celem INSPIRE jest zwiększenie i udoskonalenie dostępności danych przestrzennych dla podejmowania decyzji w ramach Wspólnoty i wdrażania jej polityki w krajach członkowskich. INSPIRE koncentruje się na polityce dotyczącej środowiska, a także jest otwarta na przyszłe rozszerzenie w innych dziedzinach gospodarki, takich jak rolnictwo, transport, energia. Głównymi beneficjentami propozycji będą organizacje zaangażowane w formułowanie, wdrażanie, monitorowanie i ocenę działań w zakresie polityki środowiskowej - na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym. Zakłada się, że inne grupy użytkowników również odniosą korzyści z tej propozycji, w tym sektor prywatny, szkoły wyższe, instytucje naukowe i środki przekazu. (na podstawie: "Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Counsil establishing an infrastrukture for spatial information in the Community").

Propozycja dyrektywy została już przyjęta przez Komisję Europejską i skierowana do Parlamentu Europejskiego i Rady Unii. Oczekiwane wkrótce, ostateczne przyjęcie dyrektywy zobliguje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do jej stosowania.

Krakowskie spotkania z INSPIRE będą trzecią konferencją w Polsce poświęconą temu tematowi po zorganizowanych w Warszawie w dniach 23-25 czerwca 2004 roku międzynarodowych warsztatach nt. "Stan Europejskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych" (10th EC GI&GIS Workshop "ESDI: State of Art.") oraz we Wrocławiu w dniach 1-3 grudnia 2004 roku seminarium pt. "Infrastruktura danych przestrzennych w Polsce i Europie - strategia, standardy, metadane i generalizacja". Problematyka Infrastruktury Informacji Przestrzennej staje się na tyle ważna, że zasługuje na cykliczne forum dyskusyjne, jakim w zamierzeniach organizatorów mają się stać "Krakowskie spotkania z INSPIRE".

Jak Polska jest przygotowana do wdrożenia INSPIRE?

Jakie działania zostały już podjęte i jakie należy podjąć w najbliższej przyszłości?

Jakie są uwarunkowania organizacyjne, prawne, techniczne, technologiczne i finansowe wdrożenia dyrektywy?

Te i bardziej szczegółowe kwestie będą dyskutowane na Sympozjum. Przewiduje się wygłoszenie referatów zamawianych oraz referatów zgłoszonych przez uczestników sympozjum i zaakceptowanych przez Radę Programową.

 

Przewidywany zakres tematyczny referatów:

  • Dyrektywa INSPIRE - ogólne założenia
  • INSPIRE a prawo geodezyjne i kartograficzne
  • Uwarunkowania wdrożenia dyrektywy INSPIRE na szczeblu kraju, województwa, powiatu, gminy
  • Standardy dla potrzeb integracji danych przestrzennych
  • Metadane
  • Kataster, Baza Danych Topograficznych, Bazy Tematyczne i Baza Danych Ogólno-geograficznych jako komponenty infrastruktury przestrzennej
  • Potrzeby różnych użytkowników (branż) w zakresie informacji przestrzennej
  • Informacja dla potrzeb monitorowania i poprawy stanu środowiska
  • Udostępnianie danych przestrzennych
  • Integracja danych przestrzennych